Zaraz przedstawię jasne dane, które dotyczą udziału mobilnych systemów operacyjnych w 2015 roku. Na koniec będę wróżył, że ruch ten będzie rósł w 2016 roku i z pewnością będzie to prawda, bo sam coraz częściej korzystam z tabletu do przeglądania sieci i przyznam szczerze, że jest to bardzo wygodne szczególnie przed spaniem czy w autobusie w zakorkowanym Krakowie.

Wracając jednak do meritum, jak wygląda udział mobilnych systemów operacyjnych w ruchu internetowym? Po co to komu? Przecież jak wersja mobilna czy responsywna strony działa dobrze to co za różnica, który system operacyjny ją wyświetla. Zatem komu te dane najbardziej się przydadzą:

  • osobom planującym utworzenie aplikacji i zastanawiają się, dla którego systemu mobilnego stworzyć aplikację na początek, a które systemy mobilne zostawić sobie na później
  • zajmują się programowaniem aplikacji mobilnych i chcą np. zaplanować rozwój
  • analizują ruch i szukają przesłanek do działań na najbliższy rok (targetowanie po systemach np. w Facebook Ads)
  • analizują dane dotyczące ruchu i współczynnik konwersji 
  • szukają danych dotyczących wykorzystywania systemów mobilnych w stosunku do zmian na rynku

Popularność systemów mobilnych

Gemius Ranking

Według Rankingu Gemius.pl zakładając, że istnieją wyłącznie 3 mobilne systemy Android, iOS oraz Windows Phone ich udział przedstawia się następująco:

udzial systemow mobilnych w ruchu internetowych w podziale na 2014, 2015 według ranking.pl

Wartości osi X oznaczają miesiące począwszy od 1 – 01.2014 do 25 – 01.2016. Widać trend spadkowy systemów iOS oraz delikatny wzrost Windows Phone. Android delikatnie pnie się w górę.

GS StatCounter

Według GS StatCounter Windows Phone zajmuje drugie miejsce i wyprzedza zdecydowanie system iOS, a Android ma jeszcze większą przewagę niż to było w przypadku Ranking.pl.

udział systemów mobilnych według gs statcounter

Android 86%, Windows ponad 7%, a iOS niespełna 3%. Wartości te jednak nie są takie w praktyce, co pokaże zaraz według danych z Google Analytics.

Net Market Share

W tym systemie pokażę wyłącznie dane globalne, niestety filtry są dodatkowo płatne.

udział systemów mobilnych w ruchu internetowym według Market Share w 2015

Dla całego świata widać większy udział systemów iOS, które zajmują 1/3 ruchu internetowego. Niecałe 60% ruchu jest generowane przez Androida, a Windows ma niecałe 3%, czyli bardzo mało w stosunku co widzimy do rynku polskiego.

Systemy mobilne w ruchu internetowym

Blog estan.pl

udział systemów operacyjnych w 2014, 2015 na blogu estan.pl

Widać lekki spadek Android, lekki wzrost iOS oraz lekki wzrost udziały systemów klasy Windows.

Sklep internetowy

udział systemów mobilnych w ruchu internetowym w sklepie internetowym w 2014, 2015
Znaczny spadek udziału iOS, aż o 13%, wzrost ruchu z Androida o 11% i lekki wzrost Windows o około 3%.

Strona firmowa lokalnej firmy

udział systemów mobilnych w ruchu internetowym na stronie lokalnej firmy w 2014, 2015

Znaczny wzrost ruchu z urządzeń iOS o niecałe 10%, spadek ruchu z systemów Android o 9%, i lekki spadek Windows.

Lokalny sklep internetowy

udział systemów mobilnych w ruchu internetowym na stronie lokalnego sklepu w 2014, 2015
Spadek ruchu z iOS o 8%, wzrost Androida o 6% oraz Windows o ponad 3%.

Serwis informacyjny

udział systemów mobilnych w ruchu internetowym na stronie serwisu informacyjnego 2014, 2015
Spadek zarówno iOS, jak i Windows, na rzecz Androida. 

Duży blog

udział systemów mobilnych w ruchu internetowym na dużym dedykowanym blogu 2014, 2015
Ponownie spadek iOSa i Windowsa, na rzecz Androida.

Duży serwis

udział systemów mobilnych w ruchu internetowym w dużym serwisie www w 2015
Tutaj bez porównania, ale zdecydowanie na prowadzeniu ponownie Android, z którego korzysta prawie co 3 na 4 użytkowników.Na drugim miejscu z lekką przewagą na Windowsem – iOS.

Najpopularniejszy system mobilny w Polsce

Najpopularniejszym system mobilnym w Polsce jest oczywiście Android. Jeżeli planujesz utworzenie aplikacji, to z danych jasno wynika, że największa grupa docelowa w Polsce, jak i na świecie korzysta z urządzeń mobilnych z zainstalowanym Androidem – i utwórz aplikację najpierw na ten system. Pamiętaj jednak o różnicach w grupach docelowych, nie każdego stać przecież na urządzenia z systemem iOS, które są relatywnie droższe od tych z Androidem, więc jest to całkowicie inna grupa docelowa. To AppStore wciąż generuję największe zyski ze sklepów mobilnych o czym możesz przeczytać tutaj http://www.androidauthority.com/google-play-performance-q2-2015-google-and-apple-gain-big-from-new-emerging-markets-626622/.

Pamiętaj też, że Apple coraz częściej wypuszcza produkty relatywnie niskobudżetowe, zatem odsetek normalnych ludzi wykorzystujących systemy iOS z pewnością wzrósł w ostatnim roku.

Jeżeli chcesz zostać programistą to poleca rozwijać się w językach programowania, które wykorzystywane są na Androidzie oraz iOSie.

Jeżeli chcesz sprawdzić z jakich systemów mobilnych korzystają użytkownicy Twojej witryny (masz zainstalowany Google Analytics) to znajdziesz tą informację w Odbiorach -> Ruch Mobilny -> Urządzenia i na pasku -> Systemy operacyjne.


Sprawdź także Udział urządzeń mobilnych w ruchu internetowym w 2015 roku


 

Skomentuj i oceń

Jak u Ciebie wygląda udział ruchu mobilnego na stronie? Czy wpis Ci się podobał – niezależnie od tego wystaw mi ocenę, aby zmotywować mnie do cięższej pracy. Na pewno dzięki temu przyczynisz się do tego bym pisał częściej i jeszcze lepiej niż dotychczas.

 
Sebastian Heymann
Pasjonat Marketingu Internetowego. MaGazynieR z E-Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Doradzam klientom z różnych branż w różnych regionach świata. Można mnie spotkać między innymi w Katowicach, Krakowie czy Rzeszowie. Bezpośredni i dociekliwy, czasem ironiczny. W życiu kieruje się jasnymi i prostymi zasadami. Prywatnie mąż, bloger, fan dobrego kina. W wolnych chwilach czyta książki oraz ogląda filmy i seriale.
Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...